אטרקציות בדרום

צריף בן גוריון

ביתו של ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל ואשתו פולה, אשר שוכן בקיבוץ שדה- בוקר. הצריף נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון בשנת 1973.
שלושה חדרי תצוגה חדשים וחדישים מציגים בדרכים שונות את משנתו ואת דמותו של דוד בן-גוריון: בבית הראשון שנבנה בקיבוץ - תצוגה העוסקת בבן-גוריון, בקיבוץ שדה בוקר ובחזון הנגב; במבנה הסמוך - משחקי מחשב שעוסקים בנגב, בצה"ל ובתפקידו של הנוער; במבנה נוסף מוצג סרט על מנהיגותו של בן-גוריון על גבי מסך ענק.
המבקרים מוזמנים להמשיך אל מדרשת בן- גוריון, אל חלקת הקבר של בן- גוריון ואשתו פולה, ולהשקיף אל נופיו של נחל צין ורמת עבדת. את חלקת הקבר מקיף גן לאומי ובו שבילים, מצוקים ומדשאה. חשוב לציין כי קבר בן גוריון נמצא במדרשת שדה- בוקר, כ5 דקות נסיעה מהצריף.
ניתן לתאם שעות פעילות
בטלפון: 08-6560469 

גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת משתרע על קניון נחל צין, בקצהו הצפוני-מערבי של מצוק הצינים – מצוק ארוך המתנשא לגובה 100 מ' ויותר בין רמת עבדת לבקעת צין. שטח הגן הלאומי כ-4,800 דונם.
נאת המדבר של עין עבדת היא מהיפות בארץ. בזכות גודלה ומקומה בלב המדבר היא אתר פעילות חשוב לבעלי החיים המדבריים ובראשם היעלים, ומצוקיה הגבוהים והבלתי נגישים הם אתר הקינון החשוב ביותר לנשרים בהר הנגב. מלבד בעלי חיים ומים יש כאן מצוקים אדירים וגם שרידים ארכיאולוגיים מהתיישבות נזירים.
בתוך הגן הלאומי שוכן מפל עין עבדת- מפל זורם ולמרגלותיו בריכה מרשימה באפיק הנחל. ניתן לבקר גם במערות הנזירים אשר שימשו את הנזירים בתקופה הביזנטית להתבודדות, והן משקיפות על הקניון. כמו- כן ניתן לבקר בחורשת צפצפת הפרת שבה ריכוז גדול ומרשים של עצי צפצפת הפרת, עץ שרוב תפוצתו בישראל היא לאורך נהר הירדן. הצפצפות יפות המיוחד בגווני השלכת הצהובים בחורף.
ניתן לתאם שעות פעילות
 
טלפון: 08-6554418, 08-6555684
 
איך להגיע: על כביש 40 (באר שבע- מצפה רמון). הכניסה התחתונה לעין עבדת היא בסמוך לאחוזת קבר בן-גוריון ומדרשת שדב- בוקר. הכניסה העליונה כ5 ק"מ דרומה.
כתבו בויז: גן לאומי עין עבדת.

חמוקי ניצנה

גבהות בהירות וחלקות בצורות משונות שנמצאות ממש בקרבת גבול מצרים, ומזמינות את המבקרים בהם לשחק, להצטלם ולהינות מהיופי.
חמוקי ניצנה הוא השם שקיבל פארק סלעי קירטון טבעי הקרבת הגבול המצרי. הסלעים הלבנבנים, המעוגלים, המתפתלים והחלקים, נוצרו ע"י בלייה טבעית באופן שבו נראים ממש כמו "חמוקיים".
בשטח תגלו גם מאובנים- נומוליטים, שמזכירים שלפני מליוני שנים חיו בקרקעית הים (שמזמן כבר הפך למדבר) יצורים בגודל של מטבע (בשפה היוונית: נומוס= מטבע, ליטוס= סלע).
מומלץ להגיע בשעות אחה"צ, אז יורדת השמש והסלעים נראים יפים עוד יותר!.
 
הוראות הגעה: 2 ק"מ לאחר צומת ניצנה מופיע שלט הכוונה לכיוון "חמוקי ניצנה". לאחר נסיעה קצרה ישנה חנייה, שנמצאת ממש ליד האתר.

עין עקב

אי שם בסמוך לפיתולי נחל צין, ואדי אל-פִקְרַא, נובע מעיין שצובע את המדבר בירוק, משמש כמקור מים עיקרי לבעלי החיים ומשובב את נפשות המטיילים הבאים לרחוץ בו.
 
עין עקב (תחתון) הוא מעיין שכבה. המים נובעים בראש המפל וצונחים לבריכה עגולה, שעומקה כשבעה מטרים. הבריכה מלאה מים כל השנה, ומימיה משקים את הצמחייה הטבעית הצפופה ואת היעלים ושאר בעלי החיים באיזור. עין עקב הוא אחד מסדרת מעיינות שכבה, הנובעים לאורך גבולה הצפוני של רמת עבדת. שכבות הגיר האופקיות מונחות על גבי שכבות חוואר נטויות. מי הגשמים מחלחלים בסלעי הגיר ונעצרים בשכבת החוואר האטומה לחילחול המים. המים זורמים בתוך האדמה על גבי שכבות החוואר ופורצים החוצה במעיין שבקצה המצוק.
 
איך מגיעים: נוסעים דרומה על כביש 40, ואחרי שדה- בוקר פונים לכוון מדרשת בן- גוריון. בכיכר פונים ימינה לפי השילוט. המסלול עצמו מסומן- הולכים 3.5 קילומטרים, לאחר מכן מגיעים להצטלבות עם דרך כחולה ופונים ימינה לפי השילוט. לאחר כשני קילומטרים מגיעים לחניון, ולאחר עוד כ-750 מטר למעיין. המסלול ארוך ולא קל (אם כי גם לא קשה במיוחד- עביר לרכבי 4x4).

מכתש רמון

המכתשים, הנראים כקערות עצומות שנפערו ברכסי הנגב, הם תופעת טבע ייחודית בעולם. מכתש רמון, אורכו כ-40 ק"מ, הוא המכתש הגדול והמרשים ביותר, והביקור בו מאפשר למטיילים הצצה לקסמיו ולסודותיו של המדבר.
אל מול העומד על שפת המכתש נפרשים נופיו היפים והמרשימים של המדבר, אך מומלץ שלא להסתפק רק בתמונת הנוף הנפלאה, אלא "להיכנס אליה" ממש- לרדת אל המכתש, להכיר מקרוב את שביליו ואת אתריו הייחודיים וליהנות מה"חלון" שפותח המכתש לעולמות גיאולוגיים קדומים של בע"ח מאובנים, חולות צבעוניים, סלעים וולקניים ועוד.
 מרכז מבקרים מכתש רמון- המרכז ממוקם על שפת המכתש הצפונית, ונפרש ממנו נוף מופלא. במרכז מופע אורקולי, הממחיש את היווצרות המכתש. כמו כן, על גג המרכז תוכלו ליהנות מנקודת תצפית פנוראמית מרהיבה.
 הביקור במרכז המבקרים דורש תיאום מראש.
הכניסה למוזיאון נסגרת שעה לפני השעות הרשומות
 
כתובת: רח' מעלה בן תור 1
כתבו בויז: שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

גן לאומי עבדת

אתר מורשת עולמית- בלב המדבר על גבעה גבוהה, מעל ערוץ נחל צין, ניצבות חורבותיה המרשימות של עיר נבטית עתיקה. העיר התקיימה כאלף שנה- מהתקופה הנבטית הקדומה עד התקופה הביזנטית. היא נקראה על שמו של המלך הנבטי עבדת השני, והוא קבור בה. בהיווסדה הייתה תחנת דרכים ב"דרך הבשמים" הקדומה, ושגשגה בעיקר בתקופה הביזנטית. לאחר רעידת אדמה עזה בשנת 630 והכיבוש הערבי בשנת 636 דעכה העיר ולבסוף ננטשה.
עבדת הינה אחת מערי הנבטים השמורות בארץ. היא מייצגת מכלול ארכיאולוגי של עיר ושל מערכת מפותחת של חקלאות קדומה ובורות מים.
באתר ניתן לצפות בסרטון המוקרן במגוון שפות, ולבקר במוקדי העניין המרכזיים: בית המרחץ, מערת קבורה רומית מפוארת, מצודת העיר ושתי כנסיות ביזנטיות.
 
איך להגיע: סמוך לכביש 40 בין שדה בוקר ומצפה רמון, 15 דקות משדה בוקר.
כתבו בויז: גן לאומי עבדת

דרור במדבר- גלישת חולות וטיולי ג'יפים

ניתן לקבל פרטים נוספים בקבלה

חוויות בדואיות באזור

כאן תוכלו ליהנות ממגוון אטרקציות מדבריות, ביניהן אירוח בדואי אותנטי, סדנת גששות וטיולי גמלים.
טיול גמלים: מסלול על גבעות ביר עסלוג', רכיבה לכיוון תצפית קסומה המשקיפה מעל פארק גולדה, עלייה רגלית לתצפית וחזרה לחווה. הגמלים מצוידים באוכפים זוגיים והרכיבה מתבצעת בזוגות. משך הפעילות כשעה. בחווה עדר גמלים מאולפים ומטופחים.
אפשרות נוספת וקצרה יותר היא טיול גמלים למשך חצי שעה באזור ביר עסלוג'.
ניתן לרכב בקבוצות המונות עד 22 איש בו זמנית
סדנת גששות: בשמורת החולות הסמוכה- חולות מקמן. במהלך סיור הגששות יוסבר על אופן עבודת הגששים, התחקות אחר עקבות בעלי חיים ובני אדם, איך ניתן לטשטש עקבות, נלמד להבחין בין עקבות ועל האיש מאחורי העקבות. הקבוצה תתנסה בהתחקות אחר עקבות שניים מחבריהם- חוויה מיוחדת.
הקבוצה תודרך על ידי גשש בדואי מקצועי שעבר הכשרה צבאית. משך הפעילות כשעה.
קיימת אפשרות להפעלות ומשימות לקבוצה במהלך הסדנא.
כמות מרבית מומלצת לקבוצה: עד 25 משתתפים.
 
אירוח בדואי מסורתי: הסבר מרתק על טקס הכנסת האורחים הבדואית, טקס הכנת הקפה וכתישתו, האוהל הבדואי, טעימה מחיי היום יום של הבדואים, על המנטליות ועוד....

טלפון ליצירת קשר: 08-6557318